Onderzoeksgroep
Expertise
Ik ben als taalkundige geïnteresseerd in gezondheidscommunicatie. Ik bestudeer hoe patiënten, zorgverleners en mensen in het algemeen praten over gezondheid, ziekte en het lichaam in klinische communicatie, in de media en in digitale communicatie.
Discours en interacties rond geboorte voor, tijdens en na de geboorte in de stad Antwerpen: een linguïstische etnografie.
Abstract
Dit project onderzoekt discours en interacties rond geboorte in de diverse setting van de stad Antwerpen. Bevallen is niet alleen een klinische gebeurtenis; het is ook een sociaal-cultureel fenomeen, gevormd door en weerspiegeld in hoe we erover praten. Deze sociale en discursieve component kan een tastbare impact hebben en mede bepalen of mensen die bevallen een positieve of negatieve geboorte-ervaring hebben. Het is daarom belangrijk om te achterhalen hoe er in de maatschappij, in eigen gemeenschappen en netwerken, en in consultaties in de geboortezorg over geboorte wordt gesproken, en hoe sociaal-culturele opvattingen over geboorte en geboortezorg in deze contexten een rol spelen. Dit project maakt daarom gebruik van een linguïstisch etnografische aanpak om tot een beter begrip te komen van de normen en aannames die discursief rond de geboorte en bevallen worden geconstrueerd, en welke actoren deelnemen aan het produceren van dit discours. Dit project zal daarom een groep voor het zwangere mensen die voor het eerst gaan bevallen observeren en interviewen, om zo te onderzoeken welke meervoudige en mogelijk tegenstrijdige discursieve constructies van geboorte en geboortezorg zij rond zich tegenkomen en zelf produceren. Deze observaties zullen specifieker bestaan uit onderzoeksinterviews voor en na de geboorte; observaties van prenatale klinische en niet-klinische interacties voor en na de geboorte; en observaties van interacties tijdens de geboorte. Deze zullen met verschillende kwalitatieve methoden geanalyseerd worden zoals discoursanalyse, interactieanalyse en kwalitatief coderen. Het project heeft een grote maatschappelijke relevantie, dus zal er ook ingezet worden op wijdere disseminatie, en het formuleren voor aanbevelingen voor de klinische praktijk.Onderzoeker(s)
- Promotor: Declercq Jana
- Mandaathouder: Van Dam Yoni
Onderzoeksgroep(en)
Project type(s)
- Onderzoeksproject
Praten over pijn: de discursieve constructie van het lichaam in consultaties in een pijnkliniek
Abstract
Dit project onderzoekt de discursieve constructie van perspectieven op het lichaam in discours over chronische pijn in een pijnkliniek. Onderzoek uit de biomedische wetenschappen, sociologie en filosofie laat zien dat het huidige, dominante sociaal-culturele perspectief op ziekte ervan uitgaat dat lichaam en geest onafhankelijk van elkaar functioneren. Dit perspectief wordt lichaam-geestdualisme genoemd. Er is echter steeds meer bewijs uit deze vakgebieden dat het lichaam moet worden begrepen als een samenspel van fysieke, psychologische en sociaal-culturele aspecten; het zogenaamde biopsychosociale perspectief. Dit perspectief ziet psychologische en sociaal-culturele aspecten – wat we verstaan onder de geest – als onderdeel van het lichaam, in plaats van ernaast te staan. Dit biopsychosociale perspectief is fundamenteel onverenigbaar met lichaam-geestdualisme. Dit is in het bijzonder het geval bij chronische pijn, omdat chronische pijn vaak geen (puur) fysieke oorzaak heeft en omdat patiënten met chronische pijn baat hebben bij een behandeling die zich ook richt op psychosociale aspecten. Bijgevolg is het biopsychosociale perspectief momenteel de gouden standaard voor de behandeling van chronische pijn. Hoewel deze perspectieven in theorie tegenstrijdig zijn, is er weinig bekend over hoe biopsychosociale perspectieven op het lichaam samengaan met, of botsen met, het sociaal-cultureel dominante perspectief van lichaam-geest-dualisme in de gezondheidszorg, en dan vooral in contexten waarin het biopsychosociale model als standaard voor behandeling is aangenomen. Met een innovatieve transdisciplinaire aanpak onderzoek ik perspectieven op het lichaam in consulten over chronische pijn in een pijnkliniek. Ik bestudeer ze als dynamische discursieve constructies en ik onderzoek hoe deelnemers in perspectieven al of botsen, worden onderhandeld en hoe er weerstand geboden wordt in de interactie. Deze taalkundige analyses onthullen een dieper inzicht in hoe ze in al hun complexiteit in de praktijk naar voren komen en bieden cruciale inzichten in de communicatie tussen zorgverlener en patiënt. Deze inzichten zullen dienen als basis voor de ontwikkeling van kennismateriaal om de communicatie met patiënten met chronische pijn in de gezondheidszorg beter te begrijpen en te verbeteren, zoals workshops voor zorgverleners.Onderzoeker(s)
- Promotor: Declercq Jana
Onderzoeksgroep(en)
Project type(s)
- Onderzoeksproject