Alumnus Bart De Keyser
"Zowel Antwerpen als New York als Sydney zitten diep in mijn hart genesteld."
Bart De Keyser studeerde Handelsingenieur aan de Universiteit Antwerpen, zowel de bachelor als de master. Zijn tijd aan de universiteit herinnert hij zich nog levendig, onder andere door de kroketten van Komida…
“Voor een appel en een ei,” lacht hij. “Ik ben na COVID nog eens terug geweest, maar toen stonden ze tijdelijk niet op het menu. Als ze nog steeds weg zijn: studenten, verenigt u!”
Zijn internationale ervaringen tijdens de studies?
Die deed Bart op via twee zomerscholen: één in China en één in India. “Ik wilde ver-verder-verst,” vertelt hij. “Erasmus sprak me minder aan. De meeste bestemmingen lagen toen te dichtbij naar mijn gevoel. Zomerscholen gaven me de korte, avontuurlijke ervaring waar ik naar op zoek was.
Na afstuderen begon Bart bij een groot ingenieursbureau.
“Het was al snel duidelijk dat de job en de bedrijfscultuur me niet lagen. Er werd naar mijn gevoel te weinig van me verwacht. De nadruk lag er enorm op veiligheid (“opgelet als je de toiletdeur opendoet!”), wat niet strookte met mijn gevoel voor avontuur en meer losse aanpak. Ik kan het bedrijf weinig verwijten, het was gewoon geen match.”
Enigszins met de handen in het haar klopte hij aan bij zijn voormalig scriptiebegeleider, prof. Koen Vandenbempt. “Hij was op dat moment zowat de enige in mijn netwerk met écht inzicht in het bedrijfsleven. Tijdens een telefoongesprek stelde hij voor om te doctoreren. Iets waar ik nooit aan gedacht had, maar het klonk goed: vrijheid, intellectuele uitdaging, en misschien wel zomerscholen begeleiden? Count me in!
"Doctoreren gaf me de mentale uitdaging die ik gemist had."
Het gaf me de mogelijkheid om me niet vast te pinnen binnen één bedrijf, maar verschillende contexten en situaties te leren kennen.”
Zijn doctoraat bracht hem naar conferenties wereldwijd: Salt Lake City, Buenos Aires, Mumbai, Hawaï… Hij begeleidde effectief ook een zomerschool naar China en ging op research stay naar Montréal. “Mijn honger naar dat-wat-buiten-België-lag werd alleen maar groter.”
Na zijn doctoraat volgde een postdoc aan Columbia Business School in New York, en intussen werkt Bart als professor aan de University of Sydney.
"Elk land heeft zijn voor- en nadelen."
“Je zal overal wel iets vinden om op te vloeken, maar als je openstaat voor nieuwe ervaringen, heeft iedere plek ook wel iets om verliefd op te worden. Op België wordt vaak geklaagd – in hoofdzaak door ons, de Belgen – maar het heeft ook een ongelofelijke charme.
Vaak gaat het net zo in het buitenland: het is makkelijk om te struikelen over bepaalde verschillen (“de sociale zekerheid!”, “de werkethiek!”, “de gevaarlijke beesten!”); maar eveneens is het vaak even eenvoudig om in zwijm te vallen voor dingen waarvan je het bestaan simpelweg niet durfde vermoeden. De natuur. De mensen. De sfeer. De gebruiken. Vaak is de keuze tussen die houdingen gewoon aan jou. Of aan je betere wederhelft, die mij in zo’n situaties al meer dan eens op het juiste pad heeft gehouden 😊.
Laat me aldus simpelweg stellen dat ik zowel New York als Sydney heel anders heb beleefd dan Antwerpen, maar dat ze ondertussen alle drie diep in mijn hart zitten genesteld.
"Neem de dingen stap-voor-stap."
Het is makkelijk om overweldigd te geraken door het vooruitzicht op een job in het buitenland want er komt veel bij kijken. Maar ga niet in paniekmodus: het is zelden een teken dat de sprong een verkeerde keuze is, eerder dat zo’n transitie wel wat van je mentale huishouding vraagt. Gun jezelf het voordeel van de twijfel en pak dag-per-dag aan wat je kan, zonder overweldigd te raken door “the bigger picture”.
Tot slot…
als je er echt voor wil gaan, dan zal je wel een weg vinden. Tijdens mijn studies had ik geen flauw benul waar ik uiteindelijk wilde terechtkomen. Wat ik wel wist, was dat ik wilde handelen naar de dingen die goed of slecht aanvoelen voor mij als persoon. Als je daar je ogen en oren al voor kan openhouden, dan kom je al een heel eind.