Wat krijg je als je veertien onderzoekers en professionals uit China, Duitsland, Maleisië, Myanmar en Oeganda samenbrengt voor een gloednieuwe summer school Smart Writing for Researchers and Professionals – Human expertise and AI for better academic English?

Een hechte internationale groep, om te beginnen. Veertien nieuwsgierige deelnemers die elkaar respecteerden, plezier maakten en elkaar stimuleerden om bij te leren. En bovenal: veertien mensen die deze zomer een grote sprong maakten in hun vaardigheden om helder en met meer vertrouwen academische teksten te schrijven.

Linguapolis-taaldocent Daniel Sossi maakte de deelnemers in een week vertrouwd met de moderne academische schrijfstijl, liet hen experimenteren met de doordachte integratie van GenAI in hun schrijfproces en gaf persoonlijke feedback op hun teksten. Daarbij kreeg Daniel ondersteuning van de rest van het team Academic English, dat tijdens enkele gastlessen liet zien hoe wetenschappelijk Engels ook buiten de klassieke academische context ingezet kan worden, voor andere doelgroepen en in uiteenlopende formats.

Meer dan een gewone cursus

Deze summer school is geen doorsnee cursus academisch Engels. Het intensieve programma zorgt voor een bijzondere dynamiek: deelnemers brengen veel tijd samen door, leren van én met elkaar en zien daardoor in korte tijd hun vaardigheden groeien.

De 30 uur in de klas vormen daarbij slechts een deel van het verhaal. Tijdens koffiepauzes en lunches, bij sociale activiteiten georganiseerd door de Antwerp Summer and Winter University en tijdens het afscheidsdiner ontstonden gesprekken en connecties die minstens zo waardevol waren.

Een nieuwe summer school, gebouwd op negen jaar ervaring

2026 was de eerste editie van deze vernieuwde summer school. Daarbij bouwden we voort op negen jaar ervaring met summer schools rond academic writing and speaking voor bachelor- en masterstudenten. Dit keer kozen we bewust voor een nieuw en specifiek profiel: een programma met volledige focus op schrijven, ontwikkeld voor onderzoekers en professionals, en met bijzondere aandacht voor het doordacht gebruik van GenAI als ondersteuning in het schrijfproces.

Dat die aanpak aansloeg, bleek uit de reacties van de deelnemers. Na afloop van de summer school vertelde deelnemer Ruth:

 “I think I’m going to produce one of the best pieces of work I’ve done!” 

Onze groep van veertien deelnemers vormde het ideale publiek voor deze eerste editie: altijd nieuwsgierig, steeds enthousiast en helemaal klaar om slimmer te schrijven. 😊